FAI World Hang Gliding Class 2 and 5

In 1976, the 2 Classes are "Standard" (that will evolve in Class 1) and "Grand Allongement" (High Aspect Ratio, that will evolve in Class 2).

From 1979 to 1999, there is only Class 2. After, Class 2 and 5 are separated.

2018 Krushevo (Macedonia)

Overall

1st: Wolfgang Kothgasser (AUT)

 

2d: Tim Grabowski (GER)

 

3d: Robert Bernat (GER)

Teams

1st: Austria

 

2nd: Germany

 

3rd: Japan

 

2016 Krushevo (Macedonia)

Overall

1st: Tim Grabowski (GER)

 

2d: Christopher Friedl (AUT)

 

3d: Wolfgang Kothgasser (AUT)

Teams

1st: Austria

 

2nd: Germany

 

3rd: Japan

 

2014 Annecy (France)

Overall

1st: Tim Grabowski (GER)

 

2nd: Norbert Kirchner (GER)

 

3d: Christopher Friedl (AUT)

Teams

1st: Austria

 

2nd: Germany

 

3rd: France

 

 

2008 Sigilio (Italia)

1st: Alessandro Ploner (Italy)– 2nd: Christian Ciech (Italy) - 3rd: Robert Reisinger (Austria)

 

 

2006 Groveland, Florida (USA)

1st: Robert Reisinger (Austria) – 2nd: David Chaumet (France) - 3rd: Alessandro Ploner (Italy)

Team – 1st: France - 2nd: Italy - 3rd: Austria

 

2004 Greifenburg-Berg (Austria)

1st: Christian Ciech (Italy) – 2nd: Alessandro Ploner (Italy) - 3rd: David Chaumet (France)

Team – 1st: Italy - 2nd: Austria - 3rd: France

 

2002 Chelan Butte (USA)

1st: Christian Ciech (Italy) – 2nd: Alessandro Ploner (Italy) - 3rd: David Chaumet (France)

Teams: 1st: Italy -  2d: Switzerland - 3rd: USA

 

2001 Algodonales-Cadiz (Spain)

1st: Alessandro Ploner (Italy) – 2nd: Christian Ciech (Italy) – 3rd: Manfred Trimmel (Austria)

Teams: 1st: Italy -  2d: Austria  - 3rd: Switzerland

 

1999 Monte Cucco (Italy)

1st: Christof Kratzner (Germany) - 2nd: Johnny Carr (Great Britain) - 3rd: Hansjoerg Truttmann (Switzerland)

 

1995 Ager (Spain)

1st: Brian Porter (USA) - 2nd: Noël Bertrand (France) - 3rd: André Hediger (Switzerland)

 

 

1981 Beppu (Japon)

1st: G Bird (New Zeland) - 2nd: W Lussi (Switzerland) - 3rd: H Poscher (Austria)

Team - 1st: Germany

 

1979 Grenoble (France)

1st: Rex Miller (USA) - 2nd: W Hartl (Austria) - 3rd: Hans Olschewsky (Germany)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: USA - 3rd: Germany

 

1976 Kössen (Austria)

1st: K Battle (Australia) - 2nd: S Price (USA) - 3rd: O Hofstetter (Switzerland)